Posmak orientu

Posmak orientu

posmak_orientu.jpeg

Ciężko mówić o koncepcjach ogrodów i nie wspomnieć o wariancie japońskim. Od lat znajduje się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych przez klientów motywów. Cechuje go daleko idące uporządkowanie, a precyzja w projekcie to rzecz święta. Każdy z elementów jest tak dobrany, aby całość stanowiła harmonijny ład. Nawiązuje to do orientalnej filozofii i kładzie nacisk na właściwe obcowanie człowieka z naturą. Wszystkie drzewa i krzewy obecne w ogrodzie japońskim są pieczołowicie formowane.

Prace czas zacząć!

Prace czas zacząć!

prace_czas_zaczac!.jpg

Ekipa, która zajmie się urządzeniem naszego ogrodu powinna być doświadczona i kompetentna. Bardzo często pracownie architektury zieleni, które zajmują się projektami dysponują własnym zespołem lub współpracują z podwykonawcami, którzy gwarantują najwyższą jakość prac.

Kierunek: nowoczesność

Kierunek: nowoczesność atrakcje.orientacja.net.pl

projekt salonu jako taki zawsze musi nawiązywać do jakiejś konkretnej stylistyki. Style ogrodów są znane od lat i część z nich ma nawet wielowiekową tradycję. Nim zajmiemy się nimi, rzućmy okiem na rozwiązanie stosowane najczęściej i korespondujące z czasami, w których aktualnie żyjemy. Ogród w stylu nowoczesnym jest odpowiedzią na realia współczesnej architektury. Doskonale ją uzupełnia, przełamuje nieco sztywny charakter geometrycznych brył, ale też jest wyborną ozdobą.

Z uwagi na to, że ludzie mają dziś coraz mniej czasu wolnego, a więc również zielenią nie mogą się specjalnie zajmować, w aranżacjach tych uwzględnia się w szczególności rośliny mało wymagające. Drzewa liściaste, bukszpan, cis, berberys czy żywopłoty nadają się tu idealnie. Wszelkie dodatki architektoniczne powinny bazować na prostych bryłach nawiązujących do nowoczesnego charakteru budynku. Bardzo ważne jest również optymalne oświetlenie – wieczorem ogród powinien być miejscem nastrojowym. Tonacja kolorystyczna w nowoczesnym aranżu jest zachowawcza i oparta o beż, zieleń, szarość oraz biel.

Kosztorys i wydatki

kosztorys_i_wydatki.jpg

Przeciętny ogród ulokowany przy domu jednorodzinnym nie jest w Polsce specjalnie duży. Załóżmy, że jego powierzchnia będzie wynosić około 1500 metrów kwadratowych w określeniu tego może nam pomóc geodeta szczecin to miasto, w którym znajdziemy takie usługi.

Im gabaryty mniejsze, tym cena ma szansę spadać, więc mając mniejszą działkę raczej nie wydamy na porządny projekt fortuny. Koszty idą w dół również wtedy, gdy większą część planowanego ogrodu zajmuje trawnik.

Gęstsze nasadzenie roślin oczywiście musi kosztować drożej, jednakże statystyczny koszt zaprojektowania takiego kompaktowego ogrodu to zwykle nie więcej niż 3000 złotych, choć to rzecz jasna bardzo orientacyjna kwota. Finansowe schody zaczynają się przy realizacji.

Wykonanie projektu jest zawsze najdroższe. Na końcowy rachunek składa się zakup roślin, siewy, nasadzenia, a także użyte materiały wykończeniowe (na przykład kostka brukowa).

Uśredniając, wydatki, które trzeba będzie ponieść to około 15 tysięcy złotych wzwyż. Oszczędzimy bardzo, jeśli jak najwięcej rzeczy zrobimy samodzielnie, co jest absolutnie wykonalne.

Potrzeba jedynie trochę wiedzy i zapału.

Coś z Francji, coś z Holandii

cos_z_francji_cos_z_holandii.jpg

Następna znana i ceniona kategoria ogrodów to te oparte o wzorce francuskie oraz holenderskie. O ile w przypadku motywów japońskich kwiaty nie pojawiają się wcale lub są marginalne, to tu mamy ich pod dostatkiem. Jeśli gdzieś pojawia się Holandia, to obowiązkowo muszą być też tulipany.

Kwiaty te należą do najpopularniejszych i najbardziej różnorodnych pod względem kolorystyki oraz form płatków. Generalnie w tym stylu liczą się wszystkie kwiaty cebulowe, więc można śmiało sięgać po odpowiednie gatunki. Powierzchnia ogrodu może być przecinana żywopłotami biegnącymi w różnych kierunkach i tworzącymi tym samym ścieżki.

Bardzo na miejscu są wszelkie marmurowe ozdoby, z replikami klasycznych rzeźb włącznie. Ogólne wrażenie to bogactwo kolorów, z którymi kontrastują dyskretnie stonowane barwy dodatków. Typowymi elementami są także oczka wodne oraz fontanny.

Dzięki nim ogród jest naprawdę gustowny i podkreśla dobry smak gospodarza, choć momentami ociera się o dworski przepych. Z pewnością pasuje do zabudowy willowej o klasycystycznej bryle.