Wiejsko, sielsko, anielsko

Wiejsko, sielsko, anielsko

Poczet najciekawszych i chętnie wybieranych ogrodowych aranżacji zamyka styl wiejski. Bynajmniej nie odszedł on do lamusa, choć nie pasuje do każdego układu architektonicznego. Jeśli jednak nasz dom zbudowano z drewna lub przynajmniej wzbogacono go o drewnianą elewację, to otwiera się pole do stworzenia takiego sielskiego zakątka. Ogromnym plusem dla leniuchów jest to, że tworząc ogród wiejski nie trzeba się specjalnie silić na perfekcję i porządek. Dopuszczalne są wszelkie dostępne rodzaje kwiatów, z polnymi włącznie. Pasują one idealnie do tego rodzaju koncepcji.

Wykorzystać działkę

wykorzystac_dzialke.jpg

Żyjemy w kraju, w którym sporą popularnością cieszą się ogródki działkowe. Funkcjonują one z powodzeniem w większych i mniejszych miastach. Spore metropolie dysponują nawet kilkoma dużymi zespołami ogródków, wyznacza je geodeta szczecin, który może być przykładem wielu działek w mieście. podzielonych na nieduże działki. To dziedzictwo poprzedniej epoki.

Założenie w PRL było takie, aby lud pracujący miast mógł w weekendy oraz święta wypoczywać na łonie natury, a działki okazały się najprostszym i najtańszym sposobem, aby ten cel zrealizować. Oczywiście nie były one dane wszystkim. Największe szanse mieli pracownicy wybranych zakładów państwowych, w których działki otrzymywano z przydziału. Jak to w socjalizmie, nie zawadziło mieć również znajomych tam i owam, by móc liczyć na kawałek ziemi.

Dziś ogródki działkowe są kontrolowane przez ogólnokrajowy związek działkowców. Kto ma działkę, może uprawiać ją wedle własnego uznania. Najczęściej sadzi się na niej rośliny jadalne, a także kwiaty. Dla części rodzin to świetne miejsce do rekreacji i rozwijania ogrodniczych pasji oraz świetne miejsce na wypoczynek dla seniora
.

Czy inwestować w fachowca?

czy_inwestowac_w_fachowca.jpeg

Ogrody sporych rozmiarów, gdzie znalazły się liczne rośliny o specyficznych wymaganiach potrzebują sporo troski – tak naprawdę przez cały rok. W tym miejscu ich szczęśliwi posiadacze muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mają dostatecznie dużo czasu i umiejętności, by zająć się swoim ogrodem we własnym zakresie.

Angielski rozmach

Angielski rozmach

angielski_rozmach.jpg

Na mniejszej działce da się bez problemu zaaranżować ogród japoński lub francuski tudzież holenderski. Koncepcje te nie wymagają dużych powierzchni, a więc są znacznie bardziej elastyczne.

Projekt i wizualizacja

Projekt i wizualizacja

projekt_i_wizualizacja.jpg

Załóżmy, że mamy z głowy kwestię podstawową, czyli wybraliśmy wstępny projekt, który można poddać dalszej obróbce. Dopiero po niej będzie można mówić o projekcie ostatecznym, który wejdzie w fazę realizacji. Moment ten poprzedzają jednak specyficzne etapy.

U wrót wiosny

U wrót wiosny

u_wrot_wiosny.jpg

Zdaniem wielu wiosna to najpiękniejsza z pór roku i ciężko z nimi polemizować. Właśnie wtedy rozkwita wszystko to, co czekało uśpione zimą. Drzewa i krzaki pokrywają się soczyście zielonymi liśćmi, kwiaty zaczynają nas znów urzekać swym nieodpartym pięknem, a niektóre gatunki owoców kuszą słodyczą. Wiosenne miesiące są niejako testem dla nas, właścicieli ogrodów. Okaże się, czy dobrze zadbaliśmy o niego w czasie zimowych chłodów i czy w ogóle nasze założenia dotyczące tego, jak ogród ma wyglądać zostaną zrealizowane.